icloud-screenshot.jpg

در این مقاله به آموزش دسترسی و مدیریت فایل های iCloud از طریق هر دستگاهی شامل دیوایس‌های آی او اسی، مک، اندروید و ویندوز خواهیم پرداخت.

 

آی کلاد (iCloud) یک سرویس فضای ابری از سوی شرکت اپل است که به کاربران خود اجازه‌ی ذخیره‌ی داده‌هایی همچون موسیقی بر روی سرورهای آنلاینش را می‌دهد تا کاربران بتوانند از هر دیوایس سازگاری به فایل های iCloud خود دسترسی پیدا کنند.

تجربه‌ی استفاده از حافظه‌ی ابری اپل بر روی پلتفرم یا دستگاه شما می‌تواند متفاوت باشد. هر روش محدودیت‌های خاص خودش را دارد، اما یکی از آن‌ها کنترل سیستم مک شما است. فهمیدن این که چه چیزی در اکانت iCloud شما ذخیره شده و چگونه می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید کمی پیچیده است. ما در این مقاله قصد داریم نحوه‌ی دسترسی و مدیریت فایل های iCloud در هر دستگاهی را به شما آموزش دهیم. در ادامه با ما همراه باشیم.

آموزش دسترسی به فایل های iCloud

از طریق آی او اس

زمانی که قصد دارید حافظه‌ی آی کلاد خود را از طریق یک دیوایس آی او اسی مدیریت کنید، شما می‌توانید هر بکاپ تهیه شده را شامل تصاویرتان حذف کنید. شما همچنین می‌توانید کنترل هر اپلیکیشن و هر نوع فایلی که در حساب آی کلاد شما بکاپش موجود باشد را نیز در دست بگیرید.

فایل‌ها و تصاویر

اپلیکیشن Files در آی او اس 11 یک راه ایده آل برای دسترسی به فایل های iCloud شما را ارائه می‌کند. در حالی که شما می‌توانید هر نوع فایل عکس، نوشته، مخاطب و غیره را در حساب آی کلاد خود از طریق دیوایس آی او اسی ذخیره کنید، شما نمی‌توانید در بین بکاپ های آی او اس مرور کنید. تصاویری که با اکانت آی کلاد شما همگام سازی شده‌اند نیز بر روی تلفنتان می‌توانید مشاهده کنید.

مدیریت و آپگرید حافظه

به منظور مدیریت حافظه آی کلاد باید از طریق آیفون یا آیپد خود به بخش تنظیمات، Settings بروید. بر روی نام دیوایس خود در بالای صفحه ضربه بزنید سپس iCloud را انتخاب کنید.

شما می‌توانید مشاهده کنید که چه میزان از حافظه‌ی آی کلادتان توسط تصاویر، اسناد و یا داده‌های اپلیکیشن‌هایتان اشغال شده است. شما می‌توانید انتخاب کنید که چه اپلیکیشنی از این فضا استفاده کند و یا نکند؛ فرقی نمی‌کند این اپلیکیشن ساخت خود اپل بوده یا جزو اپلیکیشن‌های متفرقه باشد. بر روی Manage Storage > Backup ضربه بزنید و هر بکاپی را که در اکانت آی کلاد شما ذخیره شده حذف کنید؛ آن‌ها می‌توانند شامل بکاپ از هر دیوایس آی او اسی یا مک باشد که بر روی این حساب ذخیره شده و یا بکاپ‌هایی باشد که از اپلیکیشن‌ها صادر می‌شود. اگر شما از دیوایس آی او اسی خود بکاپی را برای حذف انتخاب کنید، این می‌تواند بکاپ بر روی دیوایس را غیرفعال کند.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

به منظور آپگرید حافظه بر روی دیوایس آی او اسی، به Manage Storage بازگردید و بر روی گزینه Change Storage Plan ضربه بزنید. اگر حافظه‌ی آی کلاد شما تمام شده باشد، می‌توانید لینک Upgrade‌ را مشاهده کنید.

از طریق مرورگر یا اندروید

به منظور مدیریت فایل های iCloud از طریق یک مرورگر، باید به سایت www.iCloud.com مراجعه کنید و سپس وارد حساب کاربری‌تان شوید.

فایل‌ها

زمانی که وارد اکانت خود شدید بر روی دکمه‌ی iCloud Drive ضربه بزنید. شما می‌توانید هر فایلی که بر روی آی کلاد ذخیره شده را تماشا، دانلود و یا حذف کنید. توجه داشته باشید در این روش اگر فایلی را پاک کنید، از تمامی دیوایس‌های شما که از آی کلاد استفاده می‌کند حذف خواهد شد.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

شما می‌توانید صفحات اسناد را مشاهده و ویرایش کنید و فایل‌های متنی ذخیره شده را دانلود کنید. با استفاده از منوی بالای صفحه، شما می‌توانید پوشه جدید بسازید و فایل‌های خود را آپلود، دانلود، حذف و یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

تصاویر

زمانی که وارد اکانت خود شدید، بر روی دکمه‌ی Photos کلید کنید تا تصاویر ذخیره شده در آیکلادتان را مشاهده کنید. این می‌تواند شامل تمامی تصاویری باشد که از هر دیوایس آی او اسی بر روی حافظه آی کلاد ذخیره شده است و البته شما گزینه‌ی آن را بر روی دیوایس آی او اسی خود فعال کرده باشید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

شما می‌توانید آلبوم‌های آی او اسی را مشاهده کنید، تصویر پیش‌نمایش کوچک آن‌ها در iCloud Photos را تغییر دهید و به صورت مستقیم از کامپیوتر خود اقدام به آپلود عکس‌هایتان کنید. اشکال عمده‌ی استفاده از iCloud در مرورگر این است که هیچ راهی برای دانلود و یا حذف گروهی تصاویر وجود ندارد. بنابراین شما باید تصاویر را به صورت فردی انتخاب کرده و یا با فشردن دکمه‌ی Control (در ویندوز) و یا Command (در مک) آن‌ها را به صورت دستی گروهی انتخاب کنید.

مدیریت و آپگرید حافظه

چنین قابلیتی توسط یک مرورگر امکان پذیر نخواهد بود.

از طریق مک

مدیریت فایل های iCloud بر روی مک تجربه‌ای از هم گسیخته است، اما هرچه که هست می‌تواند امکان کنترل بیشتری بر روی بکاپ‌ها و حافظه را در اختیار شما قرار دهد. فایل‌ها، تصاویر و مدیریت حافظه در سه جای مختلف کامپیوتر شما نمایان است.

فایل‌ها

اگر شما می‌خواهید فایل‌های ذخیره شده را  بر روی کامپیوترتان مشاهده کنید، باید در Mac Finder به دنبال آن‌ها بگردید. ابتدا Finder را اجرا کنید و سپس به دنبال گزینه‌ی iCloud Drive بگردید. شما می‌توانید تمامی فایل‌های یکسان که در آی او اس کلاد درایو می‌بینید، در اینجا ببینید. شما می‌توانید با این فایل‌ها و پوشه‌ها ارتباط برقرار کنید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

شما می‌توانید تمامی فایل‌های ابری خود را مشاهده کنید،‌اما باید ابتدا آن‌ها را در کامپیوتر خود دانلود کنید و سپس مشاهده کنید.

تصاویر

به منظور تماشای تصاویر همگام شده با درایو آی کلادتان از تمامی دیوایس‌های اپل، باید از اپلیکیشن Photos نصب شده بر روی آن‌ها استفاده کنید. زمانی که برای نخستین بار اپلیکیشن را اجرا می‌کنید، شما باید تایید کنید که می‌خواهید از آی کلاد استفاده کنید. درست همانند مرورگرتان، شما قادر به تماشا و مدیریت تصاویر و آلبومتان هستید. می‌توانید تصاویر را به آلبوم‌ها اضافه (یا درگ) کنید. تصاویرتان را از دسکتاپ یا Finder به داخل آلبوم‌ها بکشید و یا تصاویری که می‌خواهید را از آلبوم‌ها حذف کنید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

اپلیکیشن Photos‌ مک همچنین قابلیت‌های ابتدایی ویرایش تصاویر شامل کراپ،‌ چرخش و اعمال فیلترها را در اختیار شما قرار می‌دهد. تمامی ویرایش‌های انجام شده در تمامی دستگاه‌هایی که اکانت آی کلاد را با آن‌ها همگام سازی کرده‌اید اعمال خواهند شد.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

مدیریت و آپگرید حافظه

به منظور مدیریت حافظه آی کلاد در کامپیوتر مک، به مسیر System Preferences > iCloud‌ بروید. شما می‌توانید ببینید کدام اپلیکیشن های مک به اکانت آی کلاد شما متصل شده‌اند و از آن استفاده می‌کنند. شما می‌توانید بکاپ ارسالی توسط هر اپلیکیشن را به صورت جداگانه حذف کنید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

به منظور آپگرید حافظه، به مسیر System Preferences > iCloud > Manage‌ رفته و بر روی Change Storage Plan یا Buy More Storage کلیک کنید.

از طریق ویندوز

برای مدیریت فایل های iCloud خود بر روی یک کامپیوتر مجهز به ویندوز، شما نیازمند دانلود iCloud for Windows هستید. درست همانند مک،‌شما می‌توانید ببینید چه چیزهایی حافظه‌ی شما را اشغال کرده‌اند،‌ آن‌ها را پاک کنید و به قابلیت‌های مختلف آی کلود دسترسی پیدا کنید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

فایل‌ها

شما باید مطمئن شوید زمانی که برای نخستین بار می‌خواهید آی کلاد را بر روی ویندوز خود نصب کنید، تیک iCloud Drive بزنید تا بتوانید به فایل های iCloud در ویندوز اکسپلورر دسترسی پیدا کنید. احتمالا پس از اتمام نصب باید یک بار کامپیوتر خود را ریستارت کنید تا فایل‌ها در کامپیوتر شما به نمایش درآیند.

پس از ریستارت، شما می‌توانید از طریق یکی از دو راه ممکن به پوشه‌ی iCloud Drive دسترسی پیدا کنید. شما می‌توانید از طریق ویندوز اکسپلورر (یک پوشه قابل دسترسی در Quick Access) به آن دسترسی پیدا کنید یا بر روی آیکون iCloud در منوی زیرین ویندوز خود کلیک کنید و سپس Open iCloud Drive را انتخاب کنید. سپس شما می‌توانید تمامی فایل‌ها و پوشه‌های آی کلاد خود را در یک مرورگر مشاهده کنید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

تصاویر

شما گزینه‌های کمی برای مدیریت تصاویرتان توسط یک کامپیوتر ویندوزی دارید. شما می‌توانید چندین گزینه‌ی مختلف نظیر همگام سازی تصاویر با کامپیوتر و تمامی دیوایس‌ها را روشن و خاموش کنید، راندمان اصلی را حفظ کنید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

وقتی به بخش تصاویر در آی کلود بروید، یک پوشه جدید بر روی کامپیوتر شما ساخته خواهد شد که می‌توانید آن را در منوی Quick Access در ویندوز اکسپلورر نیز مشاهده کنید. در این پوشه،‌شما دو پوشه‌ی دیگر به نام‌های Download برای عکس‌های دانلودی و Uploads برای عکس‌های آپلودی را خواهید دید. شما می‌توانید به صورت دستی تصاویرتان را در پوشه‌ی Uploads کپی کنید تا از طریق دیگر دیوایس‌ها نیز به آن دسترسی پیدا کنید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

وقتی به پوشه‌ی دانلود‌ها بروید، شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا تمامی تصاویر دانلود شوند یا تصاویر بر اساس سال انتشار آن‌ها قابل دریافت باشند. این تصاویر در پوشه‌ی iCloud ویندوز شما بر اساس سال اضافه شدن، تقسیم بندی خواهند شد.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

شما می‌توانید iCloud Photos را غیرفعال کنید تا تصاویرتان دیگر همگام سازی نشوند.

مدیریت و آپگرید حافظه

شما می‌توانید درست همانند روشی که در بخش مک توضیح دادیم، اقدام به آپگرید حافظه آی کلود خود کنید. بر روی Storage کلیک کنید و سپس دکمه‌ی Buy More Storage را بفشارید.

دسترسی و مدیریت فایل های iCloud

زمان آپگرید فرا رسیده است؟

نکته‌ی حائز اهمیت این است که در حال حاضر قیمت آپگرید فضای آی کلاد مقرون به صرفه است. شما می‌توانید 50 گیگابایت فضای ذخیره سازی را با پرداخت ماهانه 0.99 دلار، 200 گیگابایت با پرداخت ماهانه 2.99 دلار و همچنین 2 ترابایت را با پرداخت ماهانه 9.99 دلار به حافظه اکانت آی کلاد خود بی‌افزایید. دو طرح آخر را می‌توانید حتی با دیگر اعضای خانواده‌تان نیز به اشتراک بگذارید.

اگر شما از طرفداران اپل هستید و به طور عمده از دیوایس‌های این کمپانی استفاده می‌کنید، آی کلاد یک گزینه‌ی عالی برای نگه داشتن تمامی اطلاعات و پشتیبانی گیری از فایل های شما در یک مکان است. گفتنی است که در یک سرویس حافظه آنلاین رقیب نظیر دراپ باکس، 1 ترابایت فضای ذخیره سازی را ماهانه 9.99 دلار و یا 99 دلار به صورت سالانه خریداری کنید.

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید